Sistre - Cila Makine Kiralama & Parke Laminant Hizmetleri

0532 503 48 54

INFO@SISTRE-CILA.COM

Sistre Cila

Masif parkelerin asıl manada bakımının yapılıp yenilenmesi işlemine sistre denir. Daha önce ki tarihlerde daha çok tercih edilen masif parkelerin şimdi de yeri vazgeçilmezler arasındadır. Lakin laminat parkenin çıkması ile daha uygun fiyatlı olmasından dolayı tüketiciler yapay olan laminat parkeye yönelmektedirler. Aslında doğal olan masif parke her zaman daha uzun ömürlü ve sağlıklıdır. Üstelik sistre ve cila ile uzun seneler özelliğini korur ve değerini yitirmez. Eski yıpranmış, çizilmiş, kararmış ağaç parkelerin üstüne laminat parke yapmayı tercih etmektense sistre işlemi ile tekrar kullanmak en idealidir. Üstelik son çıkan parke teknolojisi ile toz olmadan tüm masif özellikli parkeler cilalanıp yepyeni haline tekrar kavuşabilir. Ağaç parke, lamine parke, rabıta parke, ahşap merdiven, dış mekan deck parke gibi ahşaplarda tozsuz sistre cila teknolojisi kullanılarak harika zeminlere kavuşmanız mümkün.

Sistre Cila Ne İşe Yarar ?

Sistre yapılarak ve cila uygulaması da tamamlanan ahşap parkelerin ilk gün ki kadar yepyeni olması göz açısından mükemmel bir görüntü yakalanmasını sağlar. Tabi ki sistre ve cila uygulaması ile büyük masraflar yapılmadan doğal ağaç parkelere kavuşulması kolaydır fakat işin ehli firma ve sistre cila ustası tercih edilerek bu mümkündür. İşi bilmeyen ustalar maalesef daha kötü sonuçlara sebebiyet verir ve belki de ağaç parkeleriniz artık kullanılamaz hal alabilir. O sebeple parkeci seçimine özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sistre ve cila yapılırken parke aralarında oluşmuş boşluklar da parkenin kendisinden çıkan tozu ile macun yapılarak doldurulur. Sistre, kenar alma ve macun aşamaları sonrasında cila uygulamasına geçilir. Avrupa cila veya su bazlı cilalar bu noktada tercih edilebilir. Su bazlı cilaların kuruma süresi daha kısa ve kokusu yoktur. Avrupa cilalarda ise mevsimine göre kuruma süresi 8–22 saat aralığındadır.

Parke Tozsuz Sistre Cila Nasıl Yapılır?

Parke sistre cila uygulaması yapabilmek için bu işin bilgi ve birikimine sahip ustalar/firmalar seçilmelidir. Parke sistre cila standartlarına uygun yapıldığında muhteşem görünüme sahip olur. Parke sistre cila; masif parke, rabıta, lamine, tahta gibi yer döşemelerine uygulanarak yapılmaktadır. Laminat parke gibi suni malzemeler üzerine sistre ve cila yapılmamaktadır. Sistre cila öncesi mutlaka tamir görülecek yerler tespit edilmeli ve tamir edilmelidir.

Parke sistre cila aşamaları sırası ile yapılmalıdır. Öncelikle parke sistre için uygun olan zamparalar ile zımparalama işlemi yapılır ardından aralarındaki boşluklar parke macunu ile doldurulur. Parke macunu özellikle sistreden çıkan kendi tozu ile hazırlanarak yapılmalıdır. Macun kuruduktan sonra sistre makinesi ile tekrar zımpara işlemi yapılır ve parke yüzeyi pürüzsüz hale getirilir. Makinenin yaklaşmakta zorlandığı ve kalan yerler kenar alma makinesi ile alınarak yine tozsuz olarak temizlenir. Parke sistre, 40 lık, 60 lık, 120 lik olarak zımpara kalınlığına göre sırası ile yapılmaktadır.

Parke sistre uygulaması bittikten sonra alan tozdan arındırılarak selülozik parke dolgu verniği ile verniklenir. Parke dolgu verniği hem parke aralarındaki boşlukların dolmasını sağlar, hem de parkenin dış etkenlerden korunmasını sağlar. Selülozik dolgu verniği uygulanmadan parke cilalama işlemi yapılmaz. Sistre uygulaması profesyonel ustalar tarafından yapılmalıdır.

Parke sistre cila uygulamasının olmazsa olmazı profesyonel parke ustası ve ekipmanlarıdır. Vernik selülozik olması sebebi ile kısa sürede kurur. Kuruma tamamlandıktan sonra verniklenen alan zımparalanır. Zımparalanmasının amacı yüzeyde pütür ve pürüz oluşumunu engellemektedir. Parke sistre cila uygulamasının en son aşaması olan cilalama işlemi isteğe bağlı olarak su bazlı cila veya çift kompenentli yerli üretim avrupa cila olarak tercihi yapılarak uygulaması yapılır.

Sistre Cila Renklendirme

Sistre ve cila aşamalarından sonra tüketicinin tercihine göre ağaç parke renklendirme işlemi yapılır. Bunun için su bazlı ahşap boyaları tercih edilir. Özellikle parke renklendirme işi uzmanlık gerektiren bir iştir ve kesinlikle profesyonel tozsuz sistre cila ustası tarafından uygulanmalıdır.

Parkelerin cila aşaması ve renklendirmesi bittikten sonra 48 saat süre ile zemine basılmaması da önemlidir.